Bize Ulaşın +90 530 760 6388

Yağ Çeşitlerimiz

Hermus Arbequina

Arbequina bodur zeytini adını ilk yoğun dikiminin yapıldığı İspanya’nın “Arbeca” bölgesinden alır. İspanya tarafından uzun yıllardır varyete araştırma ve geliştirmeleri yapılmaktadır. Yeni sık dikim (high densitive) ve çok sık dikim (super high densitive) tekniklerinin referansı olan yarı bodur, yağlık bir zeytin çeşididir. Erken meyve üretir, yağ verimi ve yağ içeriği yüksektir, kalitesi mükemmeldir, meyvemsi aromalı ve yakıcıdır. Badem, yeşil muz, domates, elma, enginar, yaprak ve çimen aromalarını içerir.


Zeytinyağı ve zeytincilik konusunda dünyadaki 3 üstattan biri olan Paul Vossen’in Hermus Arbequina için tadım paneli değerlendirmesi aşağıdaki gibidir.


Hermus Ayvalık

Ayvalık türü Kuzey Ege’nin gözbebeğidir. Edremit yağlık, Midilli, Şakran olarak da bilinir. Genellikle yağlık olarak değerlendirilir. Sofralık olursa seledir. Yağ verimi yüksektir. Erken hasatta muhteşem yeşil bir rengi vardır. Hermus Ayvalık “medium” meyvemsi tadı ve hafif yakıcılığı ile yüksek sınıf yağlar arasındadır. Zeytinyağı ve zeytincilik konusunda dünyadaki 3 üstattan biri olan Paul Vossen’in Hermus Ayvalık için tadım paneli değerlendirmesi aşağıdaki gibidir.