Biz 2019 yılından beri Türkiye’de HERMUS’u “gerçek ve kaliteli” zeytinyağı severler ile buluşturuyoruz.

Bizimle yeni tanışacaklar için bu başlığımızı yeniledik.

Lütfen ilk defa bizden ürün alacaksanız bu yazımızı mutlaka okuyunuz.

Zira eğer İspanyol, İtalyan ve Yunan zeytinyağlarını daha önce tüketmediyseniz, market zeytinyağları, doğal adı altında satılan zeytinyağları, bahçenize ait zeytinyağlarını tattıysanız bambaşka bir şey ile karşılaşacaksınız. Zeytinin, yağ değil meyve suyu halini tüketmeye hazır olduğunuzdan emin olun!

Polifenol Hakkında

Kusursuz ve yüksek kaliteli bir zeytinyağı, burunda yeşil ve yeşilimsi özel kokular bırakan, dilimizin arka ve iki yanında kara biberimsi bir acılık hissettiren ve boğazımızda (polifenol seviyesine göre) güçlü veya az güçlü bir yakıcılık bırakan bir yağdır.

Zeytinyağı, organoleptik, fiziksel ve kimyasal özelliklere sahiptir. Elde edilmesi aşamasında bu niteliklerin mutlaka korunması gerekir. Yüksek kaliteli zeytinyağı üretimi, zeytinin yetiştirilmesi, hasadı , transferi, sıkım yöntemi, sıkım özellikleri  ve hijyen şartlarına tam olarak uymakla mümkündür. Yüksek kaliteli üretim, kalite süreçlerinin KUSURSUZ yönetilmesi ile mümkündür.

Meyvemsilik, acılık ve yakıcılık zeytinyağındaki dünya kalite standartının birbirinden ayrılmayan 3 unsurudur. Bunlardan birinin yoksunluğu bile o zeytinyağının kalite standartına uygun olmadığını bizlere anlatır.

Polifenollere gelince, zeytinde ve bir çok bitkide bulunan çok kıymetli bir bileşendir. Polifenoller zeytinlerde yağdan daha erken birikmekte ve meyve olgunlaştıkça giderek azalmaktadır.

Bitkilerin çevresel zararlara karşı bir savunma mekanizması olarak ürettiği bu polifenoller güçlü bir antioksandır ; vücüdunuzda çılgınca dolaşıp iyi hücrelere zarar veren özellikle kötü bir molekül olan serbest radikalleri etkisiz hale getirebilirler. Vücudunuzun içinde bu radikkaleri

Oksidatif strese karşı korunmasına ve bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olurlar.

İşte bizim zeytinyağında yüksek polifenol yakalama çabamız da tam olarak zeytinyağının sağlığa gerçekten faydalı olabilmesini sağlamak içindir. Yüksek polifenollü olmayan bir zeytinyağının sağlığa faydası sınırlıdır. Tükettiğiniz herhangi bir zeytinyağı, sandığınız gibi sağlıklı yaşam beklentinizi karşılamayabilir.Dolayısıyla tüketicilerin sağlıklı beslenme açısından en iyi zeytinyağını seçmeleri gerekiyor.

 İçeriğinde 250 ppm’den fazla polifenol bulunan zeytinyağları yüksek polifenollü zeytinyağlarıdır.

Polifenolün yüksekliğini, zeytinyağınızın boğazınızda hissettireceği yakıcılıktan anlayabilirsiniz. Daha önce böyle bir tadım deneyiminiz yoksa ve yakıcılık sizi rahatsız ediyor ve ürkütüyorsa ne yazık ki bu şifadan mahrum kalacaksınız demektir.

Zeytinyağı üretiminde kullanılan zeytinlerin hasat zamanı ve çeşidi,zeytin yetişirken ki hava sıcaklıkları, yağmurlar vs polifenol içeriğinin belirlenmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır.

„Polifenollerin Sağlığa Etkileri“ veya „Potential Health Benefits of Olive Oil and Plant Polyphenols“ şeklinde aratarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ayrıca ; polifenol sayısı 500 miligramı aşan zeytinyağları, yakında Avrupa Birliği’nde sağlık yararlarının reklamını yapan ayırt edici bir etiket almaya hak kazanacak. (COMMISSION REGULATION (EU) No 432/2012)

Ülkemizde de yüksek polifenollü kaliteli zeytinyağlarının diğerlerinden ayırt edilebilmesi ve tüketicinin bilinçlendirilmesi açısından böyle bir uygulamanın yapılmasının şart olduğunu düşünüyoruz.