Zeytinyağını diğer bitkisel yağlardan ayıran 2 önemli özelliği vardır.

Meyveden elde edilmesi ve hiç bir kimyasal işleme tabi tutulmamasıdır.

Zeytinyağının tamamen fiziksel işlemlerle mekanik olarak işlenmesi ve en doğal haliyle tüketilebilir olması onu diğer tüm yağlardan ayırır.

Sağlığa faydasının mucize niteliğinde olması da bu doğallığından ileri gelir.

KALP DOSTU

Bilimsel araştırmalar, Akdeniz ülkelerinde, temel yağ kaynağı olan zeytinyağının toplum sağlığına olumlu yönlerini gözlemleyerek, zeytinyağının özellikle kalp konusunda çok güvenli bir kalp dostu olduğunu ortaya koymuşlardır.

Zeytinyağı iyi kolestrole dost, kötü kolestrole düşmandır. İçindeki kuvvetli antioksidanlar kötü kolesterolün oksidasyonunu önler ve anti-aterojenik etki gösterir. Bu üç önemli etkinin dışında başka etkenler de vardır. Kan basıncını düşürmesi, diyabeti önlemesi gibi diğer ikincil etkenler de kalp hastalığına yakalanma oranını azaltır.

DİYABET

Diyabet gelişme riski daha düşüktür. İnsülin direnci azalır.

NÖROLOJİK HASTALIKLAR

Demans’ı (bunama) azaltıcı etkisi vardır. Zeytinyağı’nın içinde bulunan Oleochantal’in Alzheimer tedavisinde kullanılabilecek bir ajan olabileceği konusunda çalışmalar vardır. Parkinson’u önleme özelliği vardır. Floransa Üniversitesi çalışmasında Dr. Sofi, Parkinson görülme sıklığında yüzde 13 azalma saptamıştır.

KANSER

Bazı kanser türlerinin (meme kanseri, yemek borusu kanseri, akciğer kanseri, prostat kanseri, deri kanseri) Akdeniz diyeti ile beslenen toplumlarda daha nadir olduğu bilimsel olarak tespit edilmiştir.  Zeytinyağında bulunan Oleochantal’ın prostat ve meme kanserine kanser hücrelerinin büyümesini engelleme özelliği saptanmıştır.

OBEZİTE

Akdeniz beslenme diyeti uygulayan kişilerde şişmanlık daha azdır. Kilo vermeye eğilim vardır. İspanya’da çok yeni yapılan bir çalışmada 3 bini üzerinde kişinin takibinde, Akdeniz diyetine daha sadık kalan kişilerde vücut ağırlığı belirgin şekilde daha düşük saptanmıştır.

DİĞER

Zeytinyağı ana sütü kadar değerli  yağ asitlerine sahiptir, çocuklarda kemikleri güçlendirir.

Ülser oluşma riskini azaltırken, mevcut ülserin de iyileşmesini kolaylaştırır.

Kabızlığı önler, bağırsakların sağlıklı çalışmasını sağlar.

İçerdiği antioksidanlar ve polifenoller hücrelerimizi yeniler, doku ve organlarımızın yaşlanmasını geciktirir.

Antibakteriyel özelliği vardır.

Cldimizi ve saçlarımızı besler, güzelleştirir.Aynı zamanda deri hastalıklarında da faydalıdır.